این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

واژینیسموس یا دخول دردناک

واژینیسموس یا دخول دردناک
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/26 نظر 0 بازدید 1,493

واژینیسموس یا دخول دردناک یا دخول غیر ممکن شرایطی است که در آن نوعی اسپاسم عضلانی غیر ارادی و انقباض اطراف دهانه واژن ، جماع را مشکل یا غیرممکن می کند.

واژینیسموس یا دخول دردناک (Vaginismus)

واژینیسموس  (Vaginismus or Painful Sexدخول دردناک یا دخول غیر ممکن شرایطی است که در آن نوعی اسپاسم عضلانی غیر ارادی و انقباض اطراف دهانه واژن ، جماع را مشکل یا غیرممکن می کند و از نفوذ الت تناسلی به واژن جلوگیری می کند و این امر در رابطه جنسی اغلب باعث بروز درد شده و نشانه های این درد غالباً از ابتدای مقاربت جنسی آشکار می شود. یکی از علل اصلی واژینیسموس به عنوان یکی از اختلالات جنسی زنان عموماً ترس از درد در زمان برقراری رابطه جنسی است که عواملی همچون سابقه حمله جنسی (تجاوز)، آندومتریوز(ایجاد بافت هاى درون رحم به ویژه در تخمدان هاى زنان)، واژینیت (التهاب واژن) یا اپیزوتومی (جراحی در ناحیه عضلانی بین واژن و مقعد برای بزرگتر کردن مدخل واژن در زمان زایمان برای خروج آسان تر نوزاد) است. بنابر این تشخیص واژینیسموس نیازمند بررسی علائم و معاینه دقیق بر اساس اطلاعات دریافتی از بیمار صورت می گیرد. هنگامی که فردی مبتلا به واژینیسموس است، وقتی در رابطه جنسی آلت تناسلی مرد وارد واژن می شود، عضلات واژن را فشار می دهد و منجر به اسپاسم می شود. چنین فشاری می تواند خفیف  یا به شدت دردناک باشد.

 

 

علائم :

رابطه جنسی دردناک اغلب اولین نشانه محسوب می شود است و این شک را ایجاد می کند که فرد مبتلا به واژینیسموس است. این درد تنها در زمان دخول بروز می کند و معمولاً پس از خارج شدن آلت، درد به مرور فروکش می کند. توصیف برخی از زنان از این احساس درناک، مشابه زمانی است که مردی به دیوار ضربه می زند. بسیاری از خانم هایی که به واژینیسموس مبتلا هستند، گاه در طی معاینه داخلی لگن نیز احساس ناراحتی می کنند. 

علل و عوامل واژینیسموس :

علت واقعی این مشکل به جز موارد جراحی یا عمل جنسی غیر مناسب و دردناک که ذکر شد، مشخص نشده است اما معمولا با اضطراب و ترس از برقراری رابطه جنسی در ارتباط است. اما هنوز مشخص نیست که کدام یک در ابتدا بوجود می آید: ترس یا اختلال واژینیسموس؟ برخی در تمامی شرایط و در مورد هر گونه شیء مثل تامپون دچار چنین دردی می شوند اما برخی دیگر تنها در شرایط خاص (مانند برقراری رابطه جنسی با یک فرد) دچار احساس درد می شوند و حتی در زمان معاینات پزشکی یا استفاده از تامپون دردی احساس نمی کنند. از طرفی مشکلاتی مانند برخی عفونت های جنسی نیز می تواند باعث دخول دردناک یا واژینیسموس شود. بنابراین معاینه و اطلاعاتی که بیمار در اختیار پزشک قرار می دهد در تعیین علت اصلی بروز اینگونه درد در هنگام رابطه جنسی بسیار اهمیت دارد. 

درمان واژینیسموس  :

زنان مبتلا به واژینیسموس می توانند در خانه ورزش کنند و بیاموزند که چگونه ماهیچه های اطراف واژن را کنترل و شل کنند. این روش می تواند در کنار مراجعه به متخصص کمک کننده باشد. در این روش که به معنای حساسیت زدایی تدریجی است و می تواند ایده ی مناسبی برای کاهش درد در هنگام انجام رابطه جنسی باشد. ابتدا تمرینات کگل را بر روی عضلات اطراف ناحیه واژن - که در متوقف کردن جریان ادرار نقش دارند - انجام داده و هر بار حدود 20 مرتبه آن را تکرار کنید:  
-    عضلات را فشرده کنید.
-    به مدت 2 تا 10 ثانیه در همان وضعیت نگه دارید.
-    سپس عضلات را به آرامی رها کنید.

رعایت موارد زیر در رفع مشکلات جنسی و همچنین عاطفی در زندگی زناشویی ضروری است:

1-آموزش : 

لازم است زن و شوهر نسبت به آناتومی و عملکرد اندام های جنسی یکدیگر بسیار آگاه باشند. پس همواره در این خصوص مطالعه کرده و با یکدیگر گفتگو کنید تا در خصوص خواسته ها و مشکلات یکدیگر آگاهی یابید.
 

2-تمرین : 

در طول درمان ، به افراد تمرینات مختلفی تجویز می شود که باید در خانه انجام دهند مانند : 
-    بررسی و معاینه خانگی مداوم دستگاه تناسلی برای افزایش سطح آسودگی و آرامش در ناحیه تناسلی،
-    استفاده از روش های مناسب و سالم در هنگام دخول واژینال،
-    کنترل و ایجاد آرامش در عضلات واژن و اطراف آن و انجام تمرینات کششی مخصوص عضلات واژن در راستای کاهش میزان انقباض واژن.

3-آرامش :

ایجاد آرامش تدریجی موضوعی است که می تواند به شما در لمس کردن و یافتن مناطق دقیق دردناک کمک بسزایی کند. به یاد داشته باشد که از مهم‌ترین فلسفه‌های تشکیل زندگی مشترک، ایجاد آرامش است.

4-تمرکز بر روی حواس : 

این بخشی از درمان است که به ضرورت شریک جنسی شما را درگیر خواهد کرد تا به یکدیگر در کاهش حس ترس و اضطراب کمک کنید. در این روش از شما خواسته می شود که از رابطه جنسی واژنینال (دخول) خودداری کنید و تنها یکدیگر را لمس کنید. این امر به افزایش حس برانگیختگی و تحریک جنسی بهتر کمک خواهد کرد، به خصوص برای زنانی که دچار ترس و اضطراب از برقراری رابطه جنسی واژنینال بوده و دچار مشکلاتی در میزان و مدت زمان برانگیختگی هستند.

سخن آخر :

جراحی به ندرت در واژینیسموس پیشنهاد می شود، مگر اینکه مشکل جسمی و فیزیکی خاصی در بروز واژینیسموس دخیل بوده باشد و یا ضرورتی در افزایش فضای اطراف واژن تشخیص داده شود. زیرا ممکن است طی یک عمل جراحی که در گذشته در خصوص فرد صورت گرفته است، وجود عاملی مثل یک زخم باعث بروز چنین دردی شده باشد مانند مواردی که در ابتدا ذکر شد. همواره فراموش نکنید که قبل از انجام هر روشی به یک متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است روشی که به کار می گیرید مناسب وضعیت شما نباشد. پس در کنار مطالعه، مشاوره را از خاطر نبرید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...