این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/09/23 نظر 0 بازدید 1,775

یکی از مهم ترین علل ایجاد درد در رابطه جنسی واژینیسموس است که به نوعی یک زیر گروه از دیسپارونی (رابطه جنسی دردناک) محسوب می شود. در این مقاله به تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی می پردازیم. 

حس درد در رابطه جنسی یا دیسپارونی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در روابط جنسی زوجین شود، بنابراین موضوع باید بلافاصله رسیدگی شود. یکی از مهم ترین علل ایجاد درد در رابطه جنسی واژینیسموس است که به نوعی یک زیر گروه از دیسپارونی (رابطه جنسی دردناک) محسوب می شود. در این مقاله به تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی می پردازیم. 

رابطه جنسی دردناک یا دیسپارونی چیست و چگونه بر زنان اثر می گذارد ؟ 

درد در طول رابطه جنسی یا دیسپارونی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی بین زوج ها شود. مقاربت دردناک علاوه بر درد جسمی می تواند اثرات عاطفی منفی نیز داشته باشد. گزینه های درمانی زیادی وجود دارد، بنابراین بیماران باید ابتدا درمورد علائم خود با پزشک صحبت کنند تا پزشک بتواند علت این درد را تشخیص دهد. ممکن است برخی از افراد به محض تجربه اولین درد در رابطه جنسی تصور کنند که دچار واژینیسموس هستند. اما دیسپارونی می تواند دلایل دیگری غیر از واژینیسموس نیز داشته باشد و پزشک باید با توجه به علائم تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی را تشخیص دهد.

 

 

چه عواملی باعث ایجاد درد در رابطه جنسی برای خانم ها می شود ؟

در بسیاری از موارد، در صورت عدم وجود رطوبت کافی و نداشتن آمادگی در ناحیه واژن، زنان ممکن است در طول رابطه جنسی احساس درد کنند. در این موارد، در صورت آرامتر شدن خانم، اگر میزان معاشقه پیش از دخول افزایش یافته باشد، یا اگر همسر از روان کننده ها استفاده کند، می توان درد را برطرف کرد. در دیگر موارد، زن در صورت وجود یکی از شرایط زیر ممکن است مقاربت دردناک را تجربه کند :
واژینیسموس : واژینیسموس یک بیماری شایع است که در آن اسپاسم و گرفتگی به صورت ناخود آگاه در عضلات واژن اتفاق می افتد، که عمدتاً ناشی از ترس یا صدمات جسمی و روحی گذشته است.
عفونت های جنسی : عفونت های جنسی بسیار متنوع و شامل عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی هستند. که هر کدام درمان خاص خود را دارند اما می توانند رابطه جنسی را دردناک کنند.
مشکلات دهانه رحم : آلت تناسلی مرد با حداکثر نفوذ می تواند به دهانه رحم برسد. بنابراین، مشکلات مربوط به دهانه رحم (مانند عفونت یا سرطان) می تواند باعث ایجاد درد در هنگام نفوذ عمیق شود.
مشکلات رحم : این مشکلات ممکن است شامل فیبروم هایی باشد که می توانند باعث ایجاد درد در روابط عمقی شوند.
آندومتریوز : شرایطی که آندومتر(بافت داخلی رحم) در خارج از رحم رشد می کند.
مشکلات تخمدان : چنین مشکلاتی ممکن است شامل کیست تخمدان باشد.
بیماری التهابی لگن : بافت های عمیق داخل به شدت ملتهب می شوند و فشار مقاربت باعث درد عمیق می شود.
حاملگی خارج رحمی : حاملگی که در آن تخم بارور شده در خارج از رحم ایجاد می شود.
آتروفی واژن ثانویه در یائسگی : آستر واژن می تواند رطوبت و ضخامت طبیعی خود را از دست داده و خشک، نازک و ملتهب شود.
مقاربت خیلی زود بعد از عمل یا زایمان
صدمه به واژن : این صدمات ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپیزوتومی) در پرینه (ناحیه پوست بین واژن و مقعد) باشد که در حین زایمان ایجاد می شود.
اختلالات پوستی در دستگاه تناسلی نیز در ایجاد درد موثر است.

بیشتر بدانید : تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی :

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی در واقع مربوط به نوع و محل شروع درد است. دیسپارونی یک واژه ی کلی و به معنی رابطه جنسی دردناک است و معمولا به ایجاد حس درد در بافت مخاطی و لایه خارجی بافت واژن گفته می شود. اما واژینیسموس در واقع گرفتگی و انقباض عضلات کانال واژن توسط اعصاب این ناحیه است. اما از آنجایی که رابطه جنسی غیر ممکن و یا دردناک می کند به عنوان یکی از دلایل دیسپارونی نیز شناخته می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 

دیسپارونی و واژینیسموس هر دو از جمله اختلالات جنسی در زنان هستند که مانع رابطه جنسی می شوند و یا آن را بسیار دشوار می کنند. به طور کلی هرگونه درد ادامه دار و عفونت و بیماری باید به سرعت درمان شود و معمولا درمان بیماری ها در مراحل اولیه بسیار راحتتر از زمان پیشرفت آن است.
بنابراین به محض مشاهده هرگونه آسیب و درد در ناحیه تناسلی که در طی چند رابطه جنسی به صورت پیوسته تکرار می شود حتما به پزشک مراجعه کنید و علائم را به دقت شرح دهید. در دیسپارونی با از بین بردن علت درد نیز از بین می رود. واژینیسموس نیز در اغلب موارد با تشخیص به موقع به سادگی و در مدت کوتاه قابل درمان است. 

بیشتر بدانید : میزان شیوع واژینیسموس چقدر است ؟ 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...