این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

ازکجا بفهمید که زگیل ژنیتال دارید

ازکجا بفهمید که زگیل ژنیتال دارید
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 7,808

اگر شما هم فکر می کنید که دچار زگیل ژنیتال شده اید، اول از همه خودتان را معاینه کنید و علائم را در خود چک کنید ولی درمان زگیل تناسلی را سر خود درمان انجام ندهید. هم مردان و هم زنان می توانند به زگیل ژنیتال مبتلا شوند. اما علائم ممکن است متفاوت باشد.

 

اگر شما هم فکر می کنید که دچار زگیل ژنیتال شده اید، اول از همه خودتان را معاینه کنید و علائم را در خود چک کنید ولی درمان زگیل تناسلی را سر خود انجام ندهید .  هم مردان و هم زنان می توانند به زگیل ژنیتال مبتلا شوند. اما علائم ممکن است متفاوت باشد. توصیه می کنیم در گالری تصاویر عکس زگیل تناسلی را ببنید و با ضایعات پوستی خود مقایسه کنید .

 

علائم زگیل ژنیتال زنان 

 

در زنان، زگیل ژنیتال در داخل و اطراف واژن یا مقعد و یا بر روی دهانه رحم ظاهر می شود. آنها ممکن است بسیار کوچک باشند یا به عنوان خوشه های بزرگ ظاهر شوند. ممکن است قرمز یا سفید باشند. گاهی اوقات، شما می توانید زگیل های ژنیتال داشته باشید اما هیچ علائمی مشاهده نکنید. 

اگر شما یک زن هستید که اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، بهتر است دکتر شما را معاینه کند. معمولا تست برای HPV (ویروسی که باعث زگیل ژنیتال می شود.) به صورت روتین انجام نمی شود. ولی در این معاینه احتمالا پزشک شما مجبور است یک نمونه بیوپسی (یک نمونه از زگیل) بگیرد تا ببیند آیا ویروس در شما وجود دارد. این ویروس ها می توانند هر از چند گاهی فعال شوند و شما محبور خواهید بود برای درمان عود زگیل تناسلی به نزد پزشک بروید. 

گاهی اوقات زگیل ژنیتال ممکن است در داخل واژن ایجاد شود و تشخیص آن دشوار باشد. شما گاهی علائمی مانند زگیل های ژنیتال دارید ولی پس از معاینه معلوم می شود که ضایعات به علت عفونت زگیل تناسلی نیست.

 

علائم زگیل ژنیتال مردان 

 

زگیل تناسلی مردان  ممکن است بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شود. برای مردان، هیچ تست قابل اعتمادی وجود ندارد که بتواند ویروس را شناسایی کند. در صورتی که رابطه جنسی نامطمئن داشته اید بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

زگیل ژنیتال مردان و زگیل ژنیتال زنان، می توانند روی لب ها، دهان، زبان و گلو هم ظاهر شوند.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنم؟

 

اگر همسر یا شریک زندگی تان در ناحیه ژنیتال زگیل دارد شما حتما پیش پزشک برای معاینه بروید، اصولا در موارد زیر نیز حتما به پزشک مراجعه کنید:
-شما ترشح غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید.
-هنگام ادرار کردن و یا در طول رابطه جنسی، سوزش، درد یا خونریزی دارید.
-شریک زندگی شما با زگیل های ژنیتال تشخیص داده شده و یا برخی از علائم مشابه زگیل دارد.
-کودک شما دارای زگیل ژنیتال است.

 

سوالاتی که پزشک می پرسد 

 

آیا شما رابطه جنسی سالم دارید یا رفتار های غیر معمول جنسی انجام می دهید؟
آیا شما با چند نفر در رابطه هستید؟
آیا شما یا همسرتان تستی برای عفونت های جنسی داده اید؟
آیا شما علائم ضایعات زگیل را دارید؟
آیا باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید؟
پزشک شما شما را بررسی خواهد کرد یا ممکن است بیوپسی (نمونه ای از زگیل) را برای دیدن اینکه آیا شما زگیل های ژنیتال دارید، انجام دهد. او ممکن است نمونه خون را برای آزمایش HIV و سیفلیس آزمایش کند. بسته به نتایج، او همچنین ممکن است شما را برای آزمایش بیشتر به متخصص راهنمایی کند.

پزشک شما شما را بررسی خواهد کرد . شاید پزشک نمونه ای را برای دیدن اینکه آیا شما زگیل های ژنیتال دارید، بردارد. او ممکن است برای شما آزمایش HIV و سیفلیس درخواست کند.

 

عوارض واکسن گارداسیل

 

ممکن است پزشک از شما بخواهد که واکسن گارداسیل بزنید. عوارض جانبی واکسن HPV جدی نیستند و شبیه به واکسن های دیگر می باشند.

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از : درد، قرمزی و تورم بازویی است. ترس عموم از سوزن ممکن است برخی افراد را دچار ضعف کند، اما اغلب مردم معمولا می توانند آن را تحمل کنند، بهتر است پس از تزریق فرد برای چند دقیقه یک جا بنشیند یا دراز بکشد.

برخی از افراد مبتلا به آلرژی به مخمر یا لاتکس می توانند به واکسن گارداسیل واکنش نشان دهند. حتما به دکترتان در باره اینکه آیا شما یا فرزند تان هر گونه حساسیتی دارید بگویید.

واکسن HPV یا گارداسیل یکی از موثرترین واکسن هایی است که تا کنون توسعه یافته است. این واکسن مانع از عفونت HPV، زگیل تناسلی، ضایعات سرطانی گردنه رحم (شکل اولیه آن) و چندین نوع سرطان در زنان و مردان می شود.

آیا اگر فردی مبتلا به HPV باشد، واکسن مفید خواهد بود ؟ 

 

واکسن در هنگام بیماری عفونت موجود را درمان نخواهد کرد. اما حفاظت قوی در برابر عفونت های جدید HPV را فراهم می کند، به همین دلیل بهتر است افراد بلافاصله واکسینه شوند.

واکسن HPV می تواند از عفونت جلوگیری کند. همچنین از انواع مختلف سرطان در مردان و زنان جلوگیری می کند. مرکز کنترل بیماری های آمریکا توصیه می کند که پسران و دختران در سن 11 یا 12 سالگی واکسن را دریافت کنند و زنان و مردان تا سن 45 سالگی.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...