این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

اختلال عملکرد جنسی مردان و COVID-19

اختلال عملکرد جنسی مردان و COVID-19
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/14 نظر 0 بازدید 164

عفونت COVID-19 می تواند باعث ایجاد اختلالات جنسی مردانه شود.چندین پزشک و محقق گزارش می دهند که عفونت های COVID-19 ممکن است منجر به افزایش اختلال عملکرد جنسی مردان شود.

عفونت COVID-19 می تواند باعث ایجاد اختلالات جنسی مردانه شود.چندین پزشک و محقق گزارش می دهند که عفونت های COVID-19 ممکن است منجر به افزایش اختلال عملکرد جنسی مردان شود.اختلال عملکرد جنسی مردان پس از کووید ممکن است ناشی از آسیب قلبی عروقی، تستوسترون پایین و علائم روانی باشد.متخصصان بهداشت باید به دقت از نظر اختلال عملکرد جنسی مردان را بررسی کنند و به بیماران در مورد رابطه جنسی در بیماری کرونا و عوارض جنسی بیماری کرونا هشدار دهند

از زمان شروع همه‌گیری کووید-19، نشانه‌هایی مبنی بر آسیب‌پذیری مردان در برابر عفونت اولیه کووید-19 وجود دارد و ممکن است علائم بیشتری را تجربه کنند. این به هر دو موضوع سبک زندگی مربوط می شود (مردان ممکن است عوامل خطر بیشتری مانند سیگار کشیدن یا چاقی داشته باشند، ممکن است در مشاغل بیشتری کار کنند که در معرض قرار گرفتن هستند، مشکلات سلامت همراه بیشتری داشته باشند، و ممکن است رفتارهای بیشتری انجام دهند که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض عفونت) و عوامل بیولوژیکی.
برخی تحقیقات نشان می دهد که سیستم ایمنی زنان ممکن است در برابر COVID-19 مقاوم تر باشد، برخی از گیرنده های آنزیمی (ACE-2) در بیضه های مردانه شایع تر هستند، و این گیرنده ها مسیر اصلی عفونت COVID-19 هستند. با این حال، در حالی که مطالعاتی وجود دارد که میزان مرگ و میر بسیار بالاتری را در مردان نشان می‌دهد، برخی از محققان خاطرنشان کرده‌اند که این داده‌ها ممکن است منعکس‌کننده سوگیری نمونه‌گیری باشد، زیرا مردان معمولاً در مقایسه با زنان بسیار کمتر به دنبال آزمایش عفونت COVID-19 هستند. اما تحقیقات نگران‌کننده اکنون به اختلالات جنسی مردان به عنوان یک عواقب طولانی مدت نگران‌کننده COVID-19 اشاره می‌کند.

 

مطالعات در مورد اختلال عملکرد جنسی مردان و COVID-19

 

در ژوئن 2020، پزشکان اورژانس پاریس یک مورد پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت که بسیار دردناک می شود و به طور طبیعی برطرف نمی شود) را که ظاهراً ناشی از عفونت COVID-19 است، توصیف کردند. در این مورد مردی 62 ساله با علائم کووید 19 تب، مشکلات تنفسی، سرفه و ... به اورژانس مراجعه کرد و در حین درمان مشخص شد که این مرد به پریاپیسم مبتلا بوده و در آزمایش خون مشخص شد که خون در آلت تناسلی او دارای اکسیژن بسیار کم، CO2 بالا و لخته شدن خون بود. وضعیت بیمار به درمان پاسخ داد، اما به نظر می‌رسد این یافته اولیه در سال 2020 هشداری برای چیزهایی است که در راه است.

در ژوئیه 2020، پزشکان و متخصصان غدد ایتالیایی مروری بر ادبیات منتشر کردند که نشانه‌های بالقوه اپیدمی COVID-19 می‌تواند تأثیر بی‌سابقه‌ای بر سلامت جنسی مردان و سلامت باروری داشته باشد، بررسی می‌کرد. آنها توضیح دادند که به دلیل ماهیت طوفان سیتوکین بیش التهابی ناشی از عفونت COVID-19، خطر افزایش مشکلات قلبی، میکرو ترومبوزها و لخته شدن خون وجود دارد که همه اینها می تواند خطر ابتلا به اختلال نعوظ را افزایش دهد. 
علاوه بر این، از آنجایی که سلول‌هایی که تستوسترون تولید می‌کنند نیز به شدت تحت تأثیر عفونت COVID-19 قرار می‌گیرند، پزشکان ابراز نگرانی کردند که آسیب به این سلول‌ها می‌تواند منجر به هیپوگنادیسم بعدی (سطوح بسیار پایین تولید تستوسترون طبیعی) شود، موضوعی که قبلاً در برخی از افراد شناسایی شده بود. تحقیقات پزشکی بر روی بیماران مرد COVID-19. در سپتامبر 2021، پزشکان آمریکایی یافته‌های مشابهی را منتشر کردند و هشدار دادند که اختلال نعوظ احتمالاً یک پیامد طولانی‌مدت عفونت‌های COVID-19 است. پیگیری اخیر این تحقیقات اولیه ایتالیایی نشان می‌دهد که این یافته‌ها همچنان صادق هستند، با شواهد دیگری مبنی بر اینکه نه تنها اختلال در عملکرد نعوظ و تستوسترون پایین وجود دارد، بلکه به نظر می‌رسد تعداد و تحرک اسپرم‌های مردانه در معرض خطر ابتلا به کووید است. 

همین پزشکان ایتالیایی مقاله بالینی دیگری را منتشر کرده اند که نشان می دهد این احتمال وجود دارد که نه تنها اختلال عملکرد جنسی مردان یک اثر احتمالی عفونت کووید-19 است، بلکه ممکن است اختلال نعوظ یک نشانگر زیستی خاص برای کسانی باشد که از طولانی مدت رنج می برند. افراد طولانی مدت افرادی هستند که مدت ها پس از بهبودی از کووید-19 علائم ماندگار، پایدار و مختل کننده را تجربه می کنند. این علائم شامل مه مغزی و خستگی گزارش شده اغلب همراه با اختلال در عملکرد قلبی عروقی است. این پزشکان خواستار تحقیقات بیشتر در مورد اختلال عملکرد جنسی مردان مرتبط با علائم ماندگار کووید-19 هستند و این نگرانی را گزارش می‌کنند که عدم توجه به سلامت جنسی، همراه با شرم از مسائل مربوط به نعوظ، ممکن است منجر به نادیده گرفتن این علامت مهم سلامتی شود.

 

بیشتر بخوانید : اختلال نعوظ و خودارضایی

 

 

مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده است که از پایگاه‌های اطلاعاتی سلامت برای مقایسه میزان اختلال نعوظ در مردان مبتلا به عفونت کووید-19 و بدون آن استفاده می‌کند، نشان می‌دهد که مردان مبتلا به عفونت قبلی کووید-19 به طور قابل توجهی احتمال بیشتری دارد که بعداً به اختلال نعوظ مبتلا شوند. علاوه بر این، اثرات همه‌گیری فراتر از صرفاً بیولوژیکی است . یک مطالعه روی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی نشان داد که بروز اختلال نعوظ بیشتر است، که به نظر می‌رسد مربوط به علائم بالاتر PTSD در کارکنان مراقبت‌های بهداشتی است که در دو سال گذشته در خط مقدم بوده‌اند. .
مدتهاست که در سلامت جنسی و پزشکی شناخته شده است که مشکلات نعوظ مردان اغلب نشانه اولیه و قابل توجهی از مشکلات قلبی عروقی و مشکلات ناشی از اضطراب است. به درمانگران جنسی آموزش داده می شود که این مسائل را به دقت بررسی کنند و یک ارزیابی پزشکی را برای رد مشکلات قلبی که ED ممکن است یک هشدار اولیه باشد، توصیه کنند. 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...