این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

بیوپسی بیضه چیست؟

بیوپسی بیضه چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/04/26 نظر 0 بازدید 21

نمونه برداری از بیضه یک نمونه بافت از بیضه شما را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی می گیرد.این دو بیضه اندام های تولید مثل مردان هستند. آنها اسپرم و هورمون جنسی مردانه تستوسترون تولید می کنند.

 

نمونه برداری از بیضه یک نمونه بافت از بیضه شما را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی می گیرد.این دو بیضه اندام های تولید مثل مردان هستند. آنها اسپرم و هورمون جنسی مردانه تستوسترون تولید می کنند. بیضه های شما در کیسه بیضه شما قرار دارد ، که کیسه ای گوشتی از بافت است که در زیر آلت تناسلی شما آویزان است.

 

اگر به دنبال تقویت نعوظ خود هستید مقاله شاک ویو تراپی را بخوانید .

 

از بیوپسی بیضه می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 

-محل و وضعیت یک توده را در بیضه ها تشخیص دهید
-علل ناباروری مردان را تشخیص دهید
-اسپرم برای لقاح آزمایشگاهی (IVF) بدست آورید

 

.

بیوپسی از راه پوست

با بیوپسی از راه پوست ، یک سوزن نازک بیوپسی از طریق پوست وارد می شود. در انتهای این سوزن یک سرنگ برای جمع آوری بافت بیضه وجود دارد. این روش به برش یا بخیه نیاز ندارد. 

 

بیوپسی سوزن هسته ای 

 

از یک سوزن توخالی و فنر دار برای استخراج یک استوانه سلول استفاده می کند. به این نمونه اصلی می گویند. نمونه اصلی نمونه بزرگتری از نمونه برداری از نمونه برداری با سوزن خوب است.

 

بیوپسی باز 

بیوپسی باز را بیوپسی جراحی نیز می نامند. پزشک شما با ایجاد بریدگی در پوست شروع می کند. برش نیز در بیضه ایجاد می شود. سپس یک نمونه بافت کوچک از دهانه گرفته شده و از بخیه ها برای بستن برش ها استفاده می شود.

 

موارد تشخیصی بیوپسی بیضه

 


نمونه برداری از بیضه ابزاری مهم در تشخیص ناباروری مردان است. با این حال ، اولین قدم نیست. برای مرحله اولیه در ارزیابی باروری ، پزشک سابقه سلامتی شما را انجام می دهد و آزمایش خون و تجزیه و تحلیل مایع را تجویز می کند.
تجزیه و تحلیل مایع منی به کمیت و کیفیت اسپرم شما نگاه می کند. نمونه اولیه مایع منی معمولاً با استمنا بدست می آید.تجزیه و تحلیل مایع منی می تواند مشکلات زیر را شناسایی کند:

-سطح غیرطبیعی کم اسپرم
-کیفیت پایین اسپرم
-آزواسپرمی (عدم وجود اسپرم)

آزمایش خون و هورمون اغلب می تواند دلایل پایین آمدن سطح اسپرم را تشخیص دهد. با این حال ، هنگامی که این آزمایشات قطعی نیست ، ممکن است به بیوپسی بیضه نیاز داشته باشید.

 

از بیوپسی بیضه می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 

-تعیین کنید که آیا مشکلات تولید اسپرم ناشی از انسداد است
-اسپرم را برای استفاده در IVF بازیابی کنید. اگر اسپرم در بیضه ساخته شود اما در نطفه وجود نداشته باشد ، این عمل انجام می شود.
-سرطان بیضه را تشخیص دهید
-علت ایجاد یک توده در بیضه ها را تعیین کنید

 

تجویز بیوپسی بیضه

 

نمونه برداری از بیضه معمولاً یک عمل سرپایی است. ممکن است در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود.نمونه برداری به طور معمول حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. این کار توسط پزشک یا متخصص بهداشت آموزش دیده انجام می شود.
ممکن است به شما یک آرامبخش پیشنهاد شود تا بتوانید برای آزمایش آرام باشید. از آنجا که باید کاملاً بی حرکت بمانید ، بعضی از پزشکان ترجیح می دهند به جای آن از بیهوشی عمومی استفاده کنند. 
از شما خواسته می شود به پشت دراز بکشید و بیضه تمیز می شود تا باکتری ها از بین بروند. تزریق بی حسی موضعی پوست بیضه را بی حس می کند. ممکن است کمی احساس گزیدگی کنید.

 

در صورت انجام بیوپسی باز ، روش زیر معمول است:

 

-پزشک شما یک برش کوچک از طریق پوست ایجاد می کند.
-مقدار کمی از بافت بیضه به اندازه نخود خارج می شود.
-هنگامی که نمونه برداری انجام می شود ، احساس فشار یا ناراحتی جزئی خواهید کرد. نباید احساس درد کنید.همین روش در بیضه دوم نیز انجام می شود.

 

بیوپسی از راه پوست

روش بیوپسی از طریق پوست به نوع سوزن استفاده شده بستگی دارد - یک سوزن هسته ای یا یک سوزن ظریف.در هر دو مورد ، یک سوزن از طریق پوست بیضه وارد می شود.اگر از بیوپسی سوزن هسته ای استفاده می کنید ، هنگام استخراج نمونه بافت ، صدای بلند کلیک یا بیرون آوردن را می شنوید.
اگر از بیوپسی سوزن خوب استفاده می کنید ، نمونه بافت با سرنگ کشیده می شود.


تشخیص سرطان بیضه

 

از بیوپسی بیضه به ندرت برای تشخیص سرطان بیضه استفاده می شود. به طور معمول ، در صورت عدم قطعیت تشخیص ، انجام می شود. این به این دلیل است که متاسفانه نمونه برداری احتمال گسترش سرطان را افزایش می دهد.پزشک شما به احتمال زیاد از سونوگرافی برای تشخیص سرطان استفاده می کند. بیضه شما همچنین می تواند از طریق جراحی باز معاینه و برداشته شود. به این عمل ارکیکتومی رادیکال مغبنی گفته می شود.

 

یک ارکیکتومی اینگوینال رادیکال برای تشخیص سرطان شامل مراحل زیر است:

-پزشک شما برشی در کشاله ران شما ایجاد می کند.
-بیضه ها از کیسه بیضه خارج و معاینه می شوند.
-اگر بافت غیرطبیعی پیدا شود ، قسمت کمی برای تجزیه و تحلیل گرفته می شود.
-یک آسیب شناس بافت را بررسی می کند. 
-اگر نمونه بافت خوش خیم (غیرسرطانی) باشد ، بیضه به کیسه بیضه بازگردانده می شود.
-اگر نمونه بافت بدخیم (سرطانی) باشد ، بیضه برداشته می شود. بند ناف نیز برداشته خواهد شد. این از گسترش سلول های سرطانی به بقیه بدن جلوگیری می کند.

 

بیشتر بخوانید : اسپرماتوسل چیست؟

 

 

بهبودی بعد از بیوپسی بیضه

 

پس از بیوپسی بیضه ، دستورالعمل های ویژه ای دریافت خواهید کرد که به شما کمک می کند تا بهبود یافته و راحت باشید. دستورالعمل ها بسته به نوع نمونه برداری متفاوت خواهد بود.

ممکن است به شما توصیه شود:

-به مدت یک تا دو هفته از انجام فعالیت های جنسی خودداری کنید
-چندین روز از یک حامی ورزشی استفاده کنید
-محل بیوپسی را خشک نگه دارید و از شستن آن تا چند روز خودداری کنید
-به مدت یک هفته از مصرف آسپرین خودداری کنید
-برای احساس درد از استامینوفن استفاده کنید
داشتن تورم ، تغییر رنگ و ناراحتی برای چند روز طبیعی است. مقدار کمی خونریزی نیز شایع است. همچنین ممکن است پزشک در مورد سایر عوارض جانبی معمول که به عمل بستگی دارد به شما هشدار دهد.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...