این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

برای تماس تصویری با پزشک از لینک درخواست تماس وارد شوید.ضمنا  ازپذیرفتن بیماران حضوری بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

سندرم IMS چیست؟

سندرم IMS چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/04/29 نظر 0 بازدید 11

مانند زنان ، مردان نیز دچار تغییرات هورمونی می شوند. هر روز ، سطح تستوسترون یک مرد در صبح افزایش می یابد و در شب کاهش می یابد. سطح تستوسترون حتی می تواند روز به روز متفاوت باشد.

 

آیا مردان می توانند  عادت ماهیانه شوند ؟

 

مانند زنان ، مردان نیز دچار تغییرات هورمونی می شوند. هر روز ، سطح تستوسترون یک مرد در صبح افزایش می یابد و در شب کاهش می یابد. سطح تستوسترون حتی می تواند روز به روز متفاوت باشد.
برخی ادعا می کنند که این نوسانات هورمونی ممکن است علائمی را ایجاد کند که علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را تقلید می کند ، از جمله افسردگی ، خستگی و تغییرات خلقی.اما آیا آن نوسانات هورمونی ماهانه آنقدر منظم است که بتوان آن را قاعدگی مردان نامید؟
بله ، روان درمانگر و نویسنده جد دیاموند ، اصطلاح سندرم مرد تحریک پذیر (IMS) را در کتاب خود به همین نام ابداع کرد.
وی معتقد است مردان مانند زنان چرخه های هورمونی را تجربه می کنند. 
پریود و تغییرات هورمونی یک زن نتیجه چرخه تولید مثل طبیعی او است. تغییرات هورمونی که او متحمل می شود در حال آماده سازی برای بارداری احتمالی است. مردان چرخه تولید تخمک را تجربه نمی کنند و همچنین رحمی ندارند که برای آماده شدن تخمک بارور شده ضخیم تر می شود. و اگر بارداری اتفاق نیفتد ، آنها یک پوشش رحمی ندارند که به عنوان خون از طریق واژن از بدن آزاد شود ، همان چیزی است که به عنوان یک قاعدگی شناخته می شود. مردان این نوع پریود را ندارند.
سطح تستوسترون مردان می تواند متفاوت باشد و برخی از عوامل می توانند سطح تستوسترون را تحت تأثیر قرار دهند. با جابجایی و نوسان این هورمون ها ، مردان ممکن است علائمی را تجربه کنند.

 

اگر زود انزالی باعث بی میلی جنسی در همسرتون شده مقاله درمان زود انزالی را بخوانید .

 

 

علت ایجاد IMS چیست؟

 

ظاهراً IMS نتیجه نوسان هورمونها به ویژه تستوسترون است. با این حال ، هیچ مدرک پزشکی از IMS وجود ندارد.با این حال ، درست است که تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی مرد دارد و بدن انسان برای تنظیم آن کار می کند. اما عواملی که با IMS ارتباط ندارند می توانند سطح تستوسترون را تغییر دهند. تصور می شود که این امر منجر به علائم غیرمعمول می شود.عواملی که می توانند سطح هورمون ها را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

-سن (سطح تستوسترون مرد از 30 سالگی شروع به کاهش می کند)
-فشار
-تغییر در رژیم غذایی یا وزن
-بیماری
-کمبود خواب
-اختلالات اشتها
این عوامل همچنین می توانند بر بهزیستی روانشناختی مرد تأثیر بگذارند.

 

علائم IMS چیست؟

 

علائم به اصطلاح IMS برخی از علائمی را که زنان در طی سندرم پیش از قاعدگی تجربه می کنند تقلید می کند. با این حال ، IMS هیچ الگوی فیزیولوژیکی را مانند روشی که دوره زن از چرخه تولید مثل خود دنبال می کند ، دنبال نمی کند ، زیرا هیچ پایه هورمونی از IMS وجود ندارد. این بدان معناست که این علائم ممکن است به طور منظم رخ ندهند و هیچ الگویی از آنها وجود نداشته باشد.
علائم IMS مبهم است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-خستگی
-گیجی 
-افسردگی
-عصبانیت
-عزت نفس پایین
-میل جنسی کم
-اضطراب
-حساسیت بیش از حد
اگر این علائم را تجربه می کنید ، احتمالاً اتفاق دیگری وجود دارد. برخی از این علائم ممکن است در نتیجه کمبود تستوسترون باشد. سطح تستوسترون به طور طبیعی نوسان دارد ، اما سطح خیلی کم می تواند مشکلاتی ایجاد کند ، از جمله:
-میل جنسی را پایین آورد
-مشکلات رفتاری و خلقی
-افسردگی
اگر این علائم ادامه یافت ، قرار ملاقات بگذارید و با پزشک خود صحبت کنید. این یک بیماری قابل تشخیص است و قابل درمان است.
به همین ترتیب ، مردان میانسال ممکن است علائم را تجربه کنند زیرا سطح طبیعی تستوسترون آنها شروع به کاهش می کند. این وضعیت که به طور عامیانه آندروپوز نامیده می شود ، گاهی اوقات به عنوان یائسگی مردان شناخته می شود.

 

 

چه روش های درمانی برای سندرم IMS وجود دارد؟

 

اگر سندرم شما ناشی از کاهش سطح تستوسترون باشد ، یکی از اصلی ترین گزینه های درمانی ، درمان جایگزینی تستوسترون است. تزریق منظم یک نسخه مصنوعی از این هورمون اغلب می تواند به بازیابی نشاط و سایر ویژگی های تحت تأثیر کاهش سطح هورمون کمک کند.
مانند هر روش درمانی ، این روش درمانی نیز عوارض جانبی بالقوه ای دارد. نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است بر سلامت قلب تأثیر بگذارد. برخی افراد بیش از حد پرخاشگر و بدخلق می شوند. هر گونه عارضه جانبی یا تغییر منفی در خلق و خوی را به پزشک خود گزارش کنید ، می توان بیشتر مشکلات را مدیریت یا اجتناب کرد.
همچنین حفظ یک سبک زندگی سالم مهم است. مدیریت وزن می تواند به موارد زیر کمک کند:
-دیابت
-بیماری قلبی
-خواب
-سطح انرژی
داشتن یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از غذاهایی که سرشار از چربی و قندهای اضافه هستند می تواند برای همه مفید باشد. مصرف الکل را محدود کنید و حداقل 30 تا 40 دقیقه در تمام یا بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.
اگر رابطه شما تحت تأثیر سندرم قرار می گیرد ، درمان بهداشت روانی مهم است. حتی ممکن است به تغییرات ناخواسته در شخصیت شما کمک کند. درمان می تواند به شما نشان دهد که چگونه احساسات خود را به روشی مثبت کار کنید و با شریک زندگی خود ارتباط بهتری برقرار کنید. مشاوره زوجین معمولاً زمانی موفقیت آمیزتر است که هر دو نفر از زوجین به طور کامل شرکت کنند.

 

 

بیشتر بخوانید : احساس افزایش میل جنسی در دوران قاعدگی

 

 

چگونه می توانم سندرم IMS را مدیریت کنم؟

 

مدیریت سندرم مرد تحریک پذیر با شناخت علائم ، تشخیص و پیگیری درمان آغاز می شود. در اینجا چند نکته برای کمک به حفظ رابطه سالم با شریک زندگی خود آورده شده است:
-تغییر در نحوه پاسخگویی به موقعیت ها را بپذیرید.
-بیاموزید تغییرات خلق و خوی خود را تشخیص دهید و برای آرامش بخشیدن یا خنثی کردن شرایط گام بردارید.
-وقتی همسرتان تغییرات روحیه یا شخصیت را توصیف می کند ، با آرامش گوش دهید.
 -تکنیک های مانند مدیتیشن ، یوگا یا تمرینات تنفسی را که برای آرامش شما طراحی شده است ، بیاموزید.
-بیشتر ورزش کنید. اندورفین "احساس خوبی" که در اثر فعالیت بدنی آزاد می شود می تواند به غلبه بر علائم افسردگی و سایر احساسات منفی کمک کند.
-یک رژیم غذایی مناسب برای قلب ، مانند برنامه غذایی به سبک مدیترانه ای ، که بر میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل ، پروتئین های بدون چربی ، آجیل ها و برخی از محصولات لبنی کم چربی یا فاقد چربی تمرکز دارد ، استفاده کنید.
-غذاها و نوشیدنی ها را با قندهای اضافی کاهش دهید.
-یک مشاوره امتحان کنید. اگر این کار آسان تر است ، با این ایده که در مقابله با استرس به شما کمک می کند ، به آن نزدیک شوید.
اگر مشاوره را شروع کردید ، با آن همراه باشید. مشاوره ، از جمله مشاوره زوجین ، اغلب ماهها نیاز دارند تا تفاوت محسوسی ایجاد کنند.
-همیشه مواردی را که ابتدا شما را به سمت شریک زندگی خود جذب کرده اند به خاطر بسپارید و به یاد داشته باشید که این چیزها چقدر احساس خوبی را در شما ایجاد می کنند.


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...