این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

چرا بعضی از زنان هنگام رابطه جنسی خونریزی می کنند ؟

چرا بعضی از زنان هنگام رابطه جنسی خونریزی می کنند ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/20 نظر 0 بازدید 40

بعضی از خانم ها هنگام  رابطه جنسی خونریزی واژینال را تجربه می کنند . 63 درصد از زنان یائسه در حین رابطه جنسی خشکی واژن ، خونریزی واژن و لکه بینی را تجربه می کنند . در زنان جوان تر که هنوز به یائسگی نرسیده اند هم اتفاق می افتد که منبع خون ریزی در این افراد دهانه رحم می باشد . اما در زنان یائسه این منبع متنوع تر است .

 

بعضی از خانم ها هنگام  رابطه جنسی خونریزی واژینال را تجربه می کنند . 63 درصد از زنان یائسه در حین رابطه جنسی خشکی واژن ، خونریزی واژن و لکه بینی را تجربه می کنند . در زنان جوان تر که هنوز به یائسگی نرسیده اند هم اتفاق می افتد که منبع خون ریزی در این افراد دهانه رحم می باشد . اما در زنان یائسه این منبع متنوع تر است . این موارد شامل :

- دهانه رحم 
- رحم 
- لابیا 
- مجاری ادرار 

گاهی خون ریزی جای نگرانی ندارد ولی اگر علائم خطر دیگر در شما پیدا شود یا یائسگی را پشت سر گذاشته باشید ، داشتن خون ریزی بعد از مقاربت ، مراجعه به پزشک را ضروری می کند . 

 

 

مهمترین علت خونریزی بعد از رابطه جنسی 

 

بیشترین نگرانی در رابطه با خونریزی واژن سرطان رحم است ، که بیشتر در زنان یائسه اتفاق می افتد . اما خونریزی بعد از رابطه احتمالا ناشی از یک بیماری شایع است . گاهی اوقات برخی از عفونت ها باعث التهاب بافت های واژن می شود که منجر به خون ریزی می شود . عفونت هایی مانند :

- بیماری التهابی لگن 

- بیماری مقاربتی 

- التهاب دهانه رحم 

- واژینیت 

- آتروفی واژن : این بیماری در زنان در دوران یائسگی و یائسگی و کسانی که تخمدان هایشان را براشته اند شیوع بیشتری دارد . وقتی سن بالا می رود  مخصوصا زمانی که قاعدگی شما متوقف می شود بدن شما استروژن کمتری ترشح می کند . استروژن هورمونی زنانه است که مسئول تنظیم سیستم تولید مثل می باشد . 
وقتی سطح استروژن بدن زنان پایین می آید ، واژن ماده ای که باعث روان شدن آن قسمت می شود ، کمتر تولید می کند در نتیجه خشک و ملتهب می شود . کمبود استروژن باعث کاهش کشش واژن می شود . بافت های واژن نازک و جمع می شوند و این اتفاق منجر به ناراحتی ، درد و خونریزی هنگام رابطه می شود .

 

 

بیشتر بخوانید : درد در رابطه جنسی

 

خشکی واژن 

خشکی واژن می تواند باعث خونریزی هنگام رابطه جنسی باشد . عوامل زیادی باعث این اتفاق می شود که شامل موارد زیر است :

- شیردادن
- زایمان
- برداشتن تخمدان 
- دارو های خاص مانند داروهای آسم ، سرماخوردگی ، بعضی از داروهای ضد افسردگی و ضد استروژن 

- شیمی درمانی و پرتو درمانی 
- سندرم شوگرن : یک بیماری التهابی است که در سیستم ایمنی بدن وجود دارد ، این بیماری باعث می شود رطوبتی که توسط غدد در بدن تولید می شود را کاهش دهد .

 

پولیپ 

 

پولیپ های غیر سرطانی گاهی اوقات در دهانه رحم یا آندومتر رحم به وجود می آیند . حرکت پولیپ باعث تحریک بافت اطراف و خون ریزی از رگ های خونی کوچک می شود . 

 

پارگی واژن 

 

رابطه جنسی مخصوصا رابطه جنسی شدید می تواند بریدگی و خراش های کوچکی در واژن ایجاد کند . ممکن است این اتفاق به علت خشکی وازن ایجاد شود . 

 

سرطان

 

خونریزی های نامنظم از واژن  مخصوصا بعد از رابطه جنسی از دلایل سرطان دهانه رحم است . 11 درصد زنان مبتلا به این سرطان برای اولین بار به دنبال درمان آن بودند . خون ریزی بقعد از یائسگی هم می تواند یکی از علائم  سرطان رحم باشد .

اگر درکنار این موارد علائم زیر را داشتید حتما با پزشک خود صحبت کنید .

- درد شدید شکم

- درد پایین کمر 

- تهوع و استفراغ

-سوزش هنگام ادرار 

- مقاربت دردناک

 

 

بیشتر بخوانید : ترشحات واژن

 

درمان

 

- استفاده از آنتی بیوتیک ها برای عفونت ها ی ناشی از باکتری و عفونت های ویروسی 

- از بین بردن پولیپ ها یی که باعث خونریزی می شوند یا غیر طبیعی هستند .

- جراحی و درمان سرطان 

- استفاده از مرطوب کننده های واژن 

- استروژن درمانی 
 


 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...