این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

هویت جنسیتی -اختلال، تشخیص و درمان

هویت جنسیتی -اختلال، تشخیص و درمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/07 نظر 0 بازدید 4,981

هویت جنسیتی در طول سالهای اولیه زندگی افراد شکل می گیرد. اختلال هویت جنسیتی به عنوان یک اختلال روانشناختی در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان ذکر می شود. با توجه به سن فرد، شرایط او و نشانه های بارزی که می توان در نوع رفتار ها و عکس العمل ها مشاهده کرد تشخیص اختلال هویت جنسیتی در دوران کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی امکان پذیر خواهد بود.

هویت جنسیتی در طول سالهای اولیه زندگی افراد شکل می گیرد. اختلال هویت جنسیتی به عنوان یک اختلال روانشناختی در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان ذکر می شود. با توجه به سن فرد، شرایط او و نشانه های بارزی که می توان در نوع رفتار ها و عکس العمل ها مشاهده کرد تشخیص اختلال هویت جنسیتی مانند افراد ال جی بی تی  ( LGBT ) در دوران کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی امکان پذیر خواهد بود.

درمان مشکلات هویت جنسیتی و نحوه برخورد با آن کاملا متمایز از سایر موارد روتین در کلینیک های سکس تراپی است. به عنوان مثال در درمان مشکلات رابطه جنسی طرفین این اختلال را قبول داشته و برای درمان آن مراجعه می کنند. و یا در بیماری که برای درمان زود انزالی به سکس تراپی مراجعه می کند اختلال کاملا توسط بیمار ملموس است. در صورتیکه در کسانیکه دچار اختلال هویت جنسیتی هستند اینطور نیست.

تشخیص اختلال هویت جنسیتی در کودکان

مواردیکه در کودکی تشخیص اختلال داده نشود فرد در بزرگسالی با اختلالات جنسی دیگر مراجعه می کند .

مثلا مواردی در کلینیک داشته اسم که زوج میانسالی با شکایت سرد مزاجی زن مراجعه کرده اند در حالیکه اختلال هویت جنسیتی در خانم وجود دارد. و برای تشخیص اختلال هویت جنسیتی در کودکان باید حتما برخی از نشانه های ذکر شده در ذیل امکان پذیر باشد:
تمایل بیش از اندازه کودک به اینکه جنس مخالف خود باشد.
علاقه زیاد او برای اینکه در حین بازی با هم سن و سالان خود نقش جنس مخالف را بازی کند.
گرایش کودک به دوستی و هم بازی شدن با جنس مخالف
اصرار بیش از حد برای اینکه بتواند خود را شبیه شکل ظاهری جنس مخالف در بیاورد.
وجود حالت های اضطراب و ناراحتی از اینکه در این جنسیت می باشند.

توجه داشته باشید که هیچ آزمون خاصی وجود ندارد که بتواند نشان دهد آیا فرد دارای اختلال هویت جنسیتی است یا خیر. در عوض متخصصان بهداشت روان از یک معیار خاص برای تشخیص استفاده می کنند. در واقع در تشخیص اختلال هویت جنسیتی از آنجایی که یک فرد رابطه تنگاتنگی با فرهنگ جامعه خود دارد لذا رفتار هایی زنانه و رفتار هایی مردانه تلقی می شوند که فرد زمانی که برخلاف آن ها رفتار می کند به وضوح نشانه های این اختلال را بروز می دهد.

علایم اختلال هویت جنسیتی :

افرادیکه دچار ملال جنسیتی هستند به صورتی آشکار یک همانند سازی قابل توجه و در معرض دید با جنس مخالف خود دارند که کاملا با فرهنگ جامعه آن ها منافات دارد. 
آن ها هنگامی که همانند هم جنسان خود رفتار می کنند احساس ناراحتی شدیدی دارند. این احساس ناراحتی به طرایق مختلفی از سمت این افراد بیان شده یا نمایش داده می شود:
برای مثال پسران با اظهار بیزاری و تنفر از اندام جنسی خود این موضوع را بیان می کنند.
آن ها هیچ علاقه ای به بازی های پسرانه از خود نشان نمی دهند.
در دختران نیز عدم تمایل به رشد سینه ها و یا پوشیدن لباس های دخترانه نمونه ای از این علائم است که سبب تشخیص اختلال هویت جنسیتی در آن ها خواهد شد.

اختلال هویت جنسیتی در حقیقت یک شرایط و وضعیت ذهنی است اما یک اختلال روانی نیست. با این حال، ممکن است این افراد با اختلال شدید در عملکرد اجتماعی، شغلی و سایر موارد همراه باشند. همچنین ممکن است شرایط روانپزشکی مانند اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی به آن ها غلبه کند. بدین ترتیب باید به دنبال گزینه های درمان اختلال هویت جنسیتی بود.

درمان چند رشته ای اختلال هویت جنسیتی :

رویکرد درمان چند رشته ای شامل یک متخصص بهداشت روانی می شود که در زمینه اختلال هویت جنسیتی به طور کامل آموزش دیده است، یک روانپزشک، روانشناس، مشاور، درمانگر رفتاری و شغلی و یک متخصص غدد. جراح اورولوژی که متخصص جراحی دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری است نیز ممکن است شامل این گروه درمانی شود.

انواع درمان اختلال هویت جنسیتی :

درمان های زیادی برای اختلال هویت جنسیتی وجود دارد که شامل مداخلات روانی، هورمون درمانی و غیره می باشد.

مداخلات روانشناسی : 

این درمان ها در بعضیاز افراد بسیار مفید واقع می شود. با توجه به اینکه افراد مبتلا به این وضعیت برای درک و مقابله با مسائل جنسیتی ساخته شده اند درمان های زناشویی، خانوادگی و گروهی سبب ایجاد محیطی مفید و حمایتی برای فرد مبتلا به این بیماری خواهد شد.

هورمون درمانی :

هورمون درمانی در برخی از بیماران مورد نیاز است. هورمون درمانی معمولا در نوجوانان مفید است قبل از اینکه ویژگی های جنسی ثانویه آن ها توسعه یابد. انجمن غدد درون ریز به این نتیجه دسته یافته است که حدود هفتاد تا هشتاد و پنج درصد از کودکان مبتلا به اختلال هویت جنسیتی قبل از رسیدن به بلوغ شرایطی را که پس از رسیدن بلوغ تجربه می کنند را ندارند.

درمان دارویی :

فارماکوتراپی یا درمان با دارو ها در بیماران مبتلا به اختلالات همزمان روانی مورد نیاز است. مطالعات نشان داده اند که پنجاه تا هفتاد درصد افراد دارای اختلال جنسیتی ممکن است دارای علائم افسردگی، اضطراب یا روان درمانی باشند و یا شخصیتی هیستریک، ضد اجتماعی یا اسکیزوئید (شیزوفرنی) داشته باشند.

درمان جراحی :

جهت درمان اختلال هویت جنسیتی جراحی نیز ممکن است انجام گیرد اما باید به این نکته توجه داشت که مشکلات هویتی می توانند همچنان پس از این نوع درمان ادامه داشته باشند.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...