این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

درمان اختلال جنسی ( کامش ) دکتر محمد حسن عبدالی

ترنس جندر چیست؟

ترنس جندر چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/02/06 نظر 0 بازدید 39,116

ترنس جندر یا تراجنسیتی اصطلاحی برای افراد در یک طیف مشترک و بزرگ است که خصوصیات افرادی را توصیف می کند که هویت یا بیان جنسیتی آنها با جنسیتی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده مطابقت ندارد.

ترنس جندر یا تراجنسیتی اصطلاحی برای افراد در یک طیف مشترک و بزرگ است که خصوصیات انسان هایی را توصیف می کند که هویت یا بیان جنسیتی آنها با جنسیتی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده مطابقت ندارد. به عنوان مثال ، یک فرد تراجنسیتی ممکن است علی رغم اینکه با دستگاه تناسلی مرد به دنیا آمده باشد، خود را به عنوان یک زن بشناسد.

براساس تحقیقات سال 2011 توسط موسسه ویلیامز در دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس ، نزدیک به 700.000 بزرگسال در ایالات متحده به عنوان ترنس جندر شناخته می شوند. با این حال ، طبق گفته مرکز ملی برابری (NCTE) ، ترنس جندر بودن به معنای ویژگی های مختلف برای افراد مختلف است.
احساس درونی شخص از مرد بودن ، زن بودن یا ویژگی های دیگر، هویت جنسیتی آنهاست. برای افراد غیر از ترنس جندر، هویت جنسیتی آنها در بدو تولد با ویژگی های درونی آنها مطابقت دارد. برای افراد تراجنسیتی ، این دو با یکدیگر مطابقت ندارند.
چگونگی ارتباط فرد با هویت جنسی خود از طریق لباس ، رفتار ، صدا یا ویژگی های بدن بیان جنسیت آنهاست.  بیان جنسیت فرد ممکن است مطابق انتظارات جامعه از مردانگی یا زنانگی را داشته باشد یا نداشته باشد . اصطلاح "عدم تطابق جنسیتی" به افرادی اطلاق می شود که بیان جنسیت آنها با انتظارات متعارف از مردانگی یا زنانگی متفاوت است. با این حال ، همه افراد غیر سازگار جنسیتی ، به عنوان ترنسجندر شناخته نمی شوند ، و همه افراد ترنس جندر به عنوان جنسیت غیر مطابقت شناخته نمی شوند.  با این حال درک عمومی از هویت و بیان جنسیت در حال تکامل است زیرا افراد ترنسجنس بیشتری خصوصیات خود را به اشتراک می گذارند.

رابطه جنسی در افراد تراجنسیتی

رابطه جنسی و جنسیت دو مفهوم متفاوت هستند. جنس فرد به وضعیت بیولوژیکی او یعنی یا مرد یا زن بودن اطلاق می شود. طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا ، تعیین جنسیت فرد در درجه اول به خصوصیات بدنی مختلفی از جمله کروموزومها ، آناتومی تولید مثل و هورمونهای جنسی بستگی دارد.
از طرف دیگر ، جنسیت یک ساختار اجتماعی است که به رفتارها ، نقش ها و فعالیت های مورد انتظار که معمولاً با جنس های مختلف در ارتباط است ، می پردازد. نقش های جنسیتی ، که در فرهنگ ها متفاوت است ، بر نحوه رفتار و احساس مردم نسبت به خود تأثیر می گذارد.
گرایش جنسی با هویت جنسیتی تفاوت دارد. گرایش جنسی یک جذابیت جسمی ، عاطفی یا عاشقانه فرد نسبت به شخص دیگر است ، در حالی که یک سازمان ضد تبعیض گفته است هویت جنسی در مورد احساس شخصی خود فرد است. افراد ترا جنسیتی ممکن است به جنس مخالف ، هم جنس یا دوجنسگرا تمایل داشته باشند. به عنوان مثال ، فردی که با دستگاه تناسلی مردانه متولد شده ممکن است به اندام زنانه خود را تغییر دهد اما مورد توجه خانمها قرار بگیرد. در این حالت فرد ممکن است هم جنس گرا باشد حتی اگر با دستگاه تناسلی مردانه به دنیا آمده باشد.

بیشتر بخوانید: طیف های جنسیتی کدام اند؟

انجام عمل تغییر جنسیت

تلاش برای تغییر هویت جنسیتی یک شخص موفق تر از تلاش برای تغییر جهت گیری جنسی فرد نیست. به عبارت دیگر ، قابل تغییر نیست. برخی از افراد ممکن است با استفاده از هورمون ها و جراحی ، برای هماهنگی بهتر جنس خود با جنسیت خود گام بردارند با این وجود HRC خاطرنشان می کند که بسیاری از افراد ترنسجندر نمی توانند درمان پزشکی کنند و یا تمایلی به انجام جراحی ندارند.
دکتر جوشوا سافر ، مدیر پزشکی مرکز پزشکی تراجنسی و جراحی گفت: اصطلاح" جراحی تغییر جنسیت "(که معمولاً آن را" جراحی تأیید جنسیت " می نامند) معمولاً به عمل جراحی دستگاه تناسلی ختم میشود. از جمله گزینه های دیگر ، جراحی های بازسازی قفسه سینه و جراحی های زنانگی صورت نیز وجود دارد.
عمل جراحی دستگاه تناسلی به طور معمول برای افراد ترنس جندر بالای 18 سال که تحت درمان با هورمون قرار دارند ، انجام میشود. داوطلبان جراحی توسط یک تیم پزشکی بررسی می شوند که سلامت روان و سلامت جسمی را در تعیین بهترین راهکار درمانی ، از جمله جراحی ، برای هر فرد در نظر می گیرد.
تغییر صدا به گونه ای که بهتر با هویت جنسیتی همخوانی داشته باشد نیز می تواند برای افرادی که جنسیت خود را تغییر میدهند، مهم باشد. در اینجا ، ما دنیایی را تصور می کنیم که یک ترنس جندر احساس می کند نیازی به تغییر صدا یا گفتار خود ندارد یعنی آنها در دنیایی زندگی می کنند که افراد بدون توجه به چگونگی صدای او ، آنها را بپذیرند و به آنها احترام بگذارند.
دکتر لی هلو ، یک آسیب شناس گفتار که رهبری خدمات صوتی و ارتباطی ترنسندر مرکز صدای دانشگاه پیتسبورگ را رهبری می کند.او معتقد است: "با این وجود ، در صورت عدم پذیرش چنین افراد در جامعه ، بسیاری از افراد ترنس احساس می کنند که شیوه ارتباطی آنها اولویت اصلی برای سازگاری با خود درونی خارجی و نفس درونی خود است؛هدف ما خدمت و پشتیبانی از این افراد است ، در حالی که طرفدار پذیرش هرچه گسترده تر مردم تراجنسی هستیم."

اسم و ضمایر

پس تغییر ، افراد ترنس جندر اغلب نام خود را تغییر می دهند یا به شخصی که با جنسیت آنها مطابقت دارد یا به یک اسم بی معنی. یک گام مهم، انتقال تغییر جنسیت و اعمال آن در اسناد قانونی از جمله گواهینامه رانندگی ، کارتهای تأمین اجتماعی ، گذرنامه و کارتهای اعتباری است. به گزارش NCTE ، افراد ترا جنسیتی اغلب مجبورند به دادگاه بروند تا تغییرات ایجاد شود که این کار یک کار گران قیمت و وقت گیر است.
مطابق HRC ، صدا زدن افراد ترا جنسیتی به نام سابق آنها امری بی ادبانه است ، و مناسب است از آنها با احترام بخواهید نام خود را بگویند و بپرسید کدام ضمیر را ترجیح می دهند.
براساس HRC ، بیشتر افراد ترا جنسیتی ترجیح می دهند با ضمیری که مطابق جنسیت آنها است ، صدایشان کنند.

بیشتر بخوانید: هم جنس گرایی

تبعیض

ترنس جندر بودن یک اختلال روانی نیست. با درمان حل نمیشود. براساس HRC ، افراد ترنس جندر رابطه غیر مستقیمی بین جنس تعیین شده خود و احساس درونی خود در مورد اینکه چه کسانی هستند ، تجربه می کنند. متخصصان پزشکی از این قطع ارتباط به عنوان بی نظمی جنسیتی استفاده می کنند زیرا این امر می تواند باعث درد و پریشانی در زندگی افراد ترنس جندر شود.
تحقیقات نشان داده است که افراد ترا جنسیتی در معرض خطر زیاد تعصب و مشکلات روحی و روانی هستند. در بررسی ملی تبعیض نژادی در سال 2014 مشخص شد که 60 درصد ارائه دهندگان خدمات درمانی از معالجه افراد ترا جنسیتی خودداری می کنند. علاوه بر این ، این تحقیقات نشان داد که 64 تا 65 درصد از افراد ترنسجند مورد بررسی ، در محل کار دچار خشونت جسمی یا جنسی شده اند و 63 تا 78 درصد در مدرسه دچار خشونت جسمی یا جنسی شده اند.
افراد تراریخته حتی هنگام استفاده از حمام با تبعیض روبرو می شوند. در نظرسنجی آمریکایی های CBS و نیویورک تایمز در سال 2016 ، 46 درصد از افراد گفتند افرادی که ترنس جندر هستند باید از حمام های اختصاص داده شده به جنس مطاب با اندام تناسلی خود در زمان بدو تولد استفاده کنند ، در حالی که 41 درصد گفتند چنین افرادی باید از حمام مطابق با هویت خود استفاده کنند. در ماه مه 2016 ، ادارات آموزش و پرورش آمریکا به مناطق مدارس توصیه کردند که به دانش آموزان ترنس جندر اجازه دهند از حمام و اتاق که با هویت جنسیتی دانش آموزان مطابقت دارد استفاده کنند. در پاسخ ، چندین ایالت به دادخواست پیوستند و اظهار داشتند دولت فدرال بیش از حد به اختیارات خود عمل میکند.
به دلیل تبعیض و عوامل دیگر ، میزان خودکشی در افراد ترنس جندر بسیار زیاد است. مرکز منابع پیشگیری از خودکشی گزارش می دهد که بیش از 83 درصد افراد تراجنسی در مورد خودکشی فکر کرده اند و 54 درصد نیز اقدام به آن کرده اند.

کمک به والدین

والدینی که فکر می کنند ممکن است فرزندانشان ترنس جندر باشند باید از متخصصان در حوزه مربوطه کمک بگیرند. یکی از متخصصین به نام سافر گفت: "تعیین اینکه آیا فرزندان ترا جنسیتی هستند یا خیر می تواند یک چالش باشد و این کار باید با ارزیابی دقیق از یک تیم در چند رشته تخصصی انجام شود."
ذکر این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از کودکان بدون اینکه ترنس جندر باشند ، هویت جنسیتی خود را زیر سوال می برند. متخصصین به والدین توصیه میکنند که به احساسات کودک احترام بگذارند و تشخیص غیر پزشکی ندهند چراکه تا زمان شروع بلوغ کودک هیچ مداخله پزشکی واقعی انجام نمی شود. وی گفت که حتی پس از آن ، اقدامات درمانی اولیه قابل برگشت است.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

آخرین دانلود های رایگان

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...