این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/06 نظر 0 بازدید 412

در کنار افرادی که دچار بی میلی جنسی و خواستار افزایش میل جنسی هستند افرادی نیز از میل جنسی زیاد رنج می برند و خواهان کاهش میل جنسی می باشند.

کاهش میل جنسی : 

داشتن میل جنسی در مردان و زنان همواره موضوعی مهم به حساب می آید. زیرا در روابط بین افراد نقش مهمی ایفا می کند و همچنین در زندگی زناشویی تاثیر بسزایی بر روی سایر مسائل زندگی می گذارد.بسیاری از مراجعان به کلینیک مخصوصا افراد متاهل دچار بی میلی جنسی هستند و به دنبال راهی برای افزایش میل جنسی می گردند. اما در کنار آن ها افرادی نیز هستند که دچار میل جنسی بیش از اندازه اند و خواستار کاهش میل جنسی می باشند.
داشتن میل جنسی بیش از حد گاهی از بی میلی جنسی مشکل ساز تر است و فرد را بیشتر آزرده می کند. زیرا در بیشتر این افراد ارضای روحی معمولا به درستی صورت نمی گیرد و فرد همواره به رابطه جنسی بیشتر احتیاج دارد. 

گفتنی است نیاز طبیعی بدن به میل جنسی در افرادی که مدت طولانی آن را تجربه نمی کنند را نباید با میل جنسی بیش از حد اشتباه گرفت و به دنبال کاهش میل جنسی بود. زیرا بدن به خصوص در سنین جوانی تا حدی نیاز به رابطه جنسی دارد و نباید به دنبال سرکوب آن بود. اما افرادی که دچار میل جنسی بیش از حد هستند در اکثر اوقات نمی توانند به چیزی جز مسائل جنسی فکر کنند و حتی اگر رابطه جنسی داشته باشند باز هم پریشان هستند و به آرامش نمی رسند.چنین افرادی نیاز به کاهش میل جنسی دارند.
این مسئله بیشتر در آقایان وجود دارد. اما تنها مختص به آن ها نیست و در خانم ها نیز دیده می شود.

چطور تشخیص دهید که میل جنسی شما بیش از حد است و نیاز به کاهش میل جنسی دارید ؟ 

ممکن است شما فردی با توانایی جنسی بالا باشید که نیاز متعادلی به رابطه جنسی دارید و طی تعداد دفعاتی که رابطه جنسی را انجام می دهید به ارضای روحی و بدنی برسید و بتوانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید. اما اگر دچار مشکلات زیر هستید میل جنسی شما بیش از حد است و نیاز به کاهش میل جنسی دارید :

-اهمیتی ندارد که چقدر رابطه جنسی و یا خود ارضایی انجام داده باشید، شما هیچوقت احساس رضایت و تخلیه روحی و جسمی شدن ندارید و همیشه بار نیاز جنسی روی شما سنگینی می کند.
-شما از خیال پردازی های جنسی در مورد هر فردی که می بینید در عذاب هستید و خودتان خجالت زده می شوید.
-شما نمی توانید علایق جنسی خود را مشخص کنید و همواره سردرگم هستید که دقیقا چه کاری لذت بیشتری به شما می دهد.
-شما برای پرداختن به مسائل جنسی از زمان کار و سرگرمی و سایر فعالیت روزانه خود هم استفاده می کنید.
-ممکن است به صورت مکرر خود ارضایی انجام دهید.
-دائما نگران هستید که این میل جنسی بیش از اندازه شریک شما را خسته و ناراحت کند و در روابط اجتماعیتان دچار مشکل هستید. 
در واقع باید بدانید که این مسئله نه تنها خودتان را آزار می دهد بلکه برای اطرافیانتان نیز آزار دهنده خواهد بود. ممکن است شما واقعا این منظور را نداشته باشید اما ممکن است نوع نگاهتان به برخی افراد آن ها را آزار دهد و ایجاد مشکل کند. در این صورت شما نیاز به کاهش میل جنسی دارید.

صمیمیت جنسی چیست و چه تاثیری در روابط دارد ؟ 

چه عواملی باعث ایجاد میل جنسی بیش از حد می شوند ؟

اگرچه داشتن میل جنسی بالا معمولا در جوانانی که دچار تغییرات هورمونی هستند کاملا طبیعی است اما نکته قابل توجه این است که آیا فرد با داشتن رابطه جنسی به آرامش می رسد و یا همچنان احساس پریشانی دارد و باز هم احساس نیاز می کند. چنین فردی نیاز به کاهش میل جنسی دارد. عواملی که ممکن است این میل جنسی بیش از حد را در وی ایجاد کرده باشند شامل موارد زیر است : 

-فشار خون بالا 
-مصرف برخی داروها 
-بعضی آسیب های مغزی
-عدم تعادل هورمونی
-پرکاری تیروئید
-غم و اندوه طولانی مدت
-استرس و اضطراب طولانی مدت
-کنترل نداشتن روی روابط احساسی 
-باور های نادرست در مورد مسائل جنسی
-عدم اعتماد به نفس
-نداشتن رابطه جنسی به مدت طولانی

کاهش میل جنسی :

اگر طبق موارد گفته شده احساس می کنید که میل جنسی شما بیش از حد است می توانید موارد زیر را امتحان کنید اما بهتر است برای مشورت به یک پزشک متخصص سکس تراپی مراجعه نمایید.

1-در مورد این موضوع با شریکتان صحبت کنید : اگر شما متاهل هستید و یک شریک جنسی دائمی دارید حتما در این زمینه با او صحبت کنید. ممکن است این صحبت به کاهش میل جنسی شما کمک کند و همچنین کمک کند که علایق جنسی خود را پیدا کنید و کیفیت روابط خود را افزایش دهید و به آرامش روحی و جسمی برسید. بهتر است که با صحبت کردن در مورد دغدغه هایتان با شریک خود سعی کنید که کنترل بیشتری روی رابطه خود داشته باشید تا از این طریق بتوانید میل جنسی خود را نیز کنترل کنید.

2-جلوی میل جنسی خود را بگیرید : گاهی سعی کنید جلوی این میل جنسی بیش از اندازه تان بایستید و برای کاهی میل جنسی اراده داشته باشید. همانطور که وقتی رژیم می گیرید و با وجودی که دلتان شیرینی می خواهد از خوردن آن چشم پوشی می کنید سعی کنید همواره به نیاز جنسی خود پاسخ مثبت ندهید و برای آن در ذهن خود زمان تعیین کنید تا مثلا در محل کار به سراغتان نیاید. اکثر مراجعانی که دچار میل جنسی بالا هستند در جواب اینکه آیا تا به حال سعی کرده ای که جلوی میل شدیدت را بگیری؟، میگویند نه.
برای اینکه جلوی میل شدید خود را بگیرید می توانید ورزش های ذهنی را امتحان کنید. مثلا یک جدول حل کنید. یا یک بازی فکری انجام دهید که ذهن شما را مشغول کند. در اطراف خود سعی کنید به چیز های دیگری تمرکز کنید. به اشکال مربع و رنگ های آبی توجه کنید. به شریک خود فکر کنید و سعی کنید این میل شدید را به سمت او سوق دهید تا در زمانی مناسب یک رابطه لذت بخش با او داشته باشید.

3-انرژی خود را تخلیه کنید : گاهی بدن شما در اثر حجم زیادی از انرژی های تخلیه نشده به میل جنسی روی می آورد. سعی کنید با فعالیت های مختلف انرژی خود را تخلیه کنید. این امر به کاهش میل جنسی کمک به سزایی می کند. ورزش کنید. یوگا انجام دهید. تفریحات هیجان انگیز و تحرک دار را امتحان کنید. دویدن، رقصیدن، انجام کارهای خانه و انجام کارهای خلاقانه بسیار برای شما مفید خواهد بود.

4-شریک مناسب خود را پیدا کنید : گرایش های جنسی مسئله ای بسیار مهم برای هر فرد است که به هیچ وجه نمی تواند از آن چشم پوشی کند. فردی که گرایش همنجنسگرایی دارد هرگز با فرد جنس مخالفش احساس رضایت و صمیمیت جنسی نخواهد کرد. چنین افرادی هرچقدر هم که در کنار جنس مخالف خود باشند باز هم نیاز به هم جنس خود دارند و ممکن است به این علت احساس کنند که میل جنسی آن ها هیچ وقت ارضا نمی شود و نیاز به کاهش میل جنسی دارند. در حالی فقط شریک خود را اشتباه انتخاب کرده اند. 
این اشتباه در انتخاب شریک تنها مربوط به گرایش جنسی نمی باشد. اگر میل جنسی شما بالا و همسرتان پایین باشد و یا علایق شما با او کاملا متفاوت باشد ممکن است همین حس نیاز به کاهش میل جنسی را تجربه کنید. بهتر است قبل از جدی شدن روابطتان حتما در مورد علایق جنسی با یکدیگر گفتگو کنید.

5-درمان دارویی : آخرین روش برای کاهش میل جنسی تجویز دارو توسط پزشک است. درمان های هورمونی در زنان و مردان و برخی داروهایی که بر روی روان تاثیر می گذارند می توانند مناسب باشند. همچنین برخی مواد غدایی مانند سویا، کاهو و تمشک نیز می توانند در کاهش میل جنسی تاثیر گذار باشند.
البته گفتنی است بهتر است اول روش های گفته شده را امتحان کنید و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود به پزشک مراجعه کنید.

در مورد روش های پیشگیری از بارداری بیشتر بدانید.

بروزرسانی :  98/12/03

By : R. tabrizaki

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...