این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش کاملا محفوظ می باشد

با توجه به شیوع کرونا ازپذیرفتن بیماران بدون دستکش و ماسک معذوریم. برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از پذیرفتن همزمان بیماران در کلینیک اجتناب خواهد شد.

کلینیک تخصصی سلامت جنسی کامش

ناباروری زنان

ناباروری زنان
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/06/11 نظر 0 بازدید 577

ناباروری زنان به معنای تلاش برای باردار شدن با مقاربت مکرر حداقل برای یک سال اما بدون موفقیت است. که حدود 10 الی 18 درصد زوج ها را درگیر می کند.

ناباروری زنان : 

یکی از بزرگ ترین مسائل و مشکلات در بین زوج هایی که قصد داشتن فرزند دارند موضوع ناباروری زنان و مردان است. ممکن است گاهی عدم توانایی برای فرزندآوری از سمت زن و دستگاه تولیدمثل او و گاهی از سمت مرد و اسپرم های تولید شده توسط دستگاه تناسلی اوست. و گاهی نیز هر دو طرف در این زمینه دچار مشکل هستند. این موضوع باید توسط آزمایش طبق نظر پزشک مشخص گردد.
در این مقاله به بررسی ناباروری زنان می پردازیم :

ناباروری چیست ؟ 

ناباروری به معنای تلاش برای باردار شدن با مقاربت مکرر حداقل برای یک سال اما بدون موفقیت است. ناباروری زنان و مردان و یا هردو در ایالات متحده آمریکا میلیون ها زوج را درگیر کرده است.
به طور کلی حدود 10 تا 18 درصد از افرادی که قصد داشتن فرزند را دارند در عمل لقاح و نگه داری جنین و تولد او دچار مشکل هستند.

ناباروری زنان شایع تر است یا ناباروری مردان ؟

به طور کلی می توان گفت که علت های ناباروری شناخته شده به طور تقریبا مساوی بین زنان و مردان تقسیم می شود و باقی دلایل ناشناخته هم ممکن است گاهی دخیل باشند. این تصور که ناباروری زنان به علت اینکه جنین مدت بیشتری همراه مادر است تا پدر، شایع تر است کاملا اشتباه می باشد. گرچه تشخیص علت ناباروری زنان دشوار تر است اما معمولا 95 درصد زوج هایی که علت در آن ها تشخیص داده می شود از درمان نتیجه مثبت می گیرند و صاحب فرزند می شوند.

علائم ناباروری زنان :

ناباروری زنان در طول مدت زندگی او تاثیر و علائم چندانی ندارد که از روی آن بتوان تشخیص داد فرد در آینده دچار ناباروری خواهد شد. این موضوع تنها زمانی روشن می شود که فرد حداقل یک سال برای بارداری اقدام کند و نتیجه ای حاصل نشود. اما گاهی ممکن است چرخه قاعدگی خیلی طولانی مثلا 35 روز یا بیشتر و یا خیلی کوتاه مثلا کمتر از 21 روز می تواند نشانه ای از عدم تخمک گذاری باشد که این موضوع یکی از دلایل ناباروری زنان است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ 

اینکه شما چه زمانی به علت ناباروری زنان نیاز به درمان و مراجعه به پزشک دارید به سن شما وابسته است.
-اگر شما زیر 35 سال سن دارید : احتمال ناباروری در شما پایین است و بهتر است حداقل یک سال برای بارداری تلاش کنید.
-اگر بین 35 تا 40 سال سن دارید : بهتر است بعد از 6 ماه تلاش اگر نتیجه ای حاصل نشد به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های علت یابی را آغاز کنید.
-اگر بالای 40 سال سن دارید : بهتر است قبل ازاقدام به بارداری حتما توسط پزشک چکاپ شوید و در صورت عدم نتیجه درمان ناباروری زنان را بلافاصله شروع کنید.
همچنین اگر شما فردی هستید که در گذشته سابقه سقط جنین، پریود های دردناک و نامنظم، بیماری التهاب لگن، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و یا آندومتریوز  داشته اید احتمال ناباروری در شما بالاتر است و بهتر است که برای بارداری دائما تحت نظر پزشک باشید.

درباره خودارضایی زنان بیشتر بخوانید.

علت ناباروری زنان : 

برای باردار شدن در زن باید عوامل زیر وجود داشته باشد :
-شما باید تخمک گذاری کنید : برای باردار شدن ، تخمدان های شما باید تخمک تولید و آزاد کنند ، فرآیندی که به عنوان تخمک گذاری معروف است. 
-شریک شما باید بتواند اسپرم سالم را به درستی به داخل دستگاه تولیدمثل و رحم شما برساند و لقاح بین تخمک و اسپرم باید در شرایط مناسب در رحم صورت گیرد.
-شما باید مقاربت منظم داشته باشید. برای باردار شدن تنها یک بار رابطه جنسی محافظت نشده کافی نیست. ممکن است بعد از بارها تلاش شرایط مناسب برای لقاح برقرار شود.
-رحم و لوله های فالوپ شما باید کاملا سالم باشد. مهم ترین عضو در بارداری و ناباوری زنان زحم است. جنین برای رشد به یک رحم سالم احتیاج دارد.
به این ترتیب اگر تمام موارد به درستی صورت گیرد بارداری اتفاق می افتد و اگر هر یک از این بخش ها مختل شود ناباوری زنان رخ می دهد.

1-اختلالات تخمک گذاری : یکی از مهم ترین دلایل ناباروری زنان اختلالات تخمک گذاری است. در میان 4 زن نابارور همواره یکی از آن ها به علت مشکل تخمک گذاری دچار ناباروری زنان شده است. معمولا خود اختلال تخمک گذاری ناشی از بهم خوردن تعادل هورمون هایی است که از مغز ترشح می شوند و روی تخمدان ها اثر می گذارند.

2-مشکلات لوله فالوپ : لوله های فالوپ آسیب دیده یا مسدود شده باعث جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک و یا جلوگیری از عبور تخم بارور شده به سمت رحم می شوند.

3-آندومتریوز : آندومتریوز به حالتی گفته می شود که بافت رحم به صورت اضافه و در جای نادرست رشد می کند و بافت اضافه ای را به وجود می آورد که باید برداشته شود. آندومتریوز می تواند یکی از دلایل ناباروری زنان باشد.

4-مشکلات رحم و  یا گردنه رحم : مانند انواع سرطان ها و پولیپ های رحمی و کیست های رحم می توانند از جایگزینی تخم بارور شده در دیواره رحم جلوگیری کنند و ناباروری زنان را به وجود آورند.

چه عواملی خطر ناباروری زنان را تشدید می کند ؟

عواملی که ممکن است باعث شود ناباروری در یک فرد سالم به وجود آید شامل موارد زیر است :
-افزایش سن بیش از 40 سال 
-سیگار کشیدن
-افزایش وزن زیاد
-نوع برقراری رابطه جنسی در طولانی مدت
-اعتیاد به الکل و مواد مخدر
پس برای جلوگیری از ناباروری زنان باید از موارد گفته شده پرهیز کنید.

در مورد کاهش میل جنسی در زنان و مردان بیشتر بخوانید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار ومطالب سایت با خبر شوید...